Geri   ORMANLiK YERLi SANAT  
      Miskvavabik Animik | Kayadaki Resimler | Desenler | Sonuç | Bize Ulaşın  
       
   

Önsöz

 
         
     

Kaplumbağa Ada Kuzey Amerikanın yerli isim dir. Kaplumbağa Ada'da degişik iklim bölgeleri var ve ona göre desisik Kızılderili kültürleri var. Kaplumbağa Ada'nin dağu sahil dan kitanin ortasindaki büyük düz arazilere kadar Ormanlik bölgde doruyor.

 
   

 

 
   

Kaplumbağa Ada'nin Yarı Arktik'ta Boreal orman var ve oradaki Kizilderili milletler Ormanlik bölgedeki kültüre bağlılerdır. Kaplumbağa Ada'nin kuzey Ormalik ormanda ve Yarı Arktik'taki Boreal orman'da, Sibiryanin Tayga orman'da gibi, en çok çam ve huş ağaç var. Huş ağaçın kabuk'tan ev, tekne, kaseler, taslar vs yapılır. Huş ağaç kabuk uzere cizmek kolaydır ve huş ağaç kabuk uzere yapılan Kızılderili ve Sibiryali yerli sanat meşhurdur. Huş ağaç kabuk uzere yapılan Kızılderili sanat Ormanlik bölgedeki Kızılderili sanatin bir parçasidir.

 
     

Ormanlik bölgedeki Kızılderil sanat kirpi tikenlerden ve deniz kabuğundan boncuk içlemileri var. Kayalerin kızıl renkle boyanmiş resimleri var. Ormanlik bölgedeki Kızılderil sanattakin öz çizgileri ve renkleri var.

 
         
         
     

Miskvavabik Animik

 
       
   

Avrupali olmayan halk vahşi medeniyetsiz olarak gördü için ABD ve Kanada devletleri Kızılderili çocuklara abaveynden zorla alıp kilise taraftan düzenen yatılı okullara götürüyördü. Orada papazlar çocuklara kendi Kızılderili dil konuştuğu zaman dovuyordular ve bazen'da olduruyordular. Bu Kızılderili çocuklarin çoğu kendi dilleri unuttu ve kilise giden kisiler oldu. ABD ve Kanada'da çocuklara Kızılderili isim vermek yasak kaldilar 1960lera  kadar ve bazı yerlerda 1980lera kadar. Zamanımızda Kızılderili kişi Şamanist olursa ve kendi dil konusursa ve kendi çocuklara Kızılderili isim verirsa yinede ABD ve Kanada devlettan ve Avrupali asıl vatandaşdan zülüm görür.

Bunu dolaydan ABD ve Kanada Kızılderili çoğu kişinin kimlikta Avrupali isim var. Anişinabek millettan  Miskvavabik Animik'in kimliktaki isim Norval Mourisseau dur. Norval Mourisseau doğudu 1931'da Sandy Lake rezervasyon'da Ontario Kanada'da ve şimdi Kanadanin British Columbia Ayalette yaşiyor. Dedesi şamanmiş ve ona Şamanizm oğretti.

 
       
   

Bunu dolaydan ABD ve Kanada Kızılderili çoğu kişinin kimlikta Avrupali isim var. Anişinabek millettan  Miskvavabik Animik'in - kimliktaki isim Norval Mourisseau dur. Norval Mourisseau doğudu 1931'da Sandy Lake rezervasyon'da Ontario Kanad'da ve şimdi British Columbia Canada yaşiyor. Dedesi şamanmiş ve ona Şamanizm ogretti. Kanada devlet Kizilderililere ağir hapis ceza veya idam ceza veiyordu gelenksel hayat yaşamak istediği zaman ve onlara ağıra benzeyen binalara yerleşiyordu. Küçük yaşta Norval tuberkulozdan hastanelik oldu. Hastalik çok uzun geçiryordu ve daha çok hasta oldu başka hastaliklardan oldu. Ölüm yakım yakın hale geldiği zaman ona etkilenen bir ruya gördü. Bu ruyadan sonra kendi milletin tarih ve genelekseleri resimler yaparak kayd etmeye karar verdi.

 
       
    Miskvavabik Animik dedesindan öğrenmiş Şamanizm alarak ve atalerdan eski tas, kaya ve ağaça kabuk uzere yapmis cizgiler alarak resim yapmaya kalktı. Miskvavabik Animik'in - Bakır Yildirimkuş demektir ve göktaki ve sudaki veya yeralttaki güçler birleşmek ibarettandir. Yıldırımkuş gök güçler temsil ediyor. Anişinabek mitolojisine göre ve sudaki ruhlarin vucutta bakır bulunuyor. Bakır Yildirimkuş demektir sudaki güçler içeren gök gücu. Miskvavabik Animik kendi isimin manasi anlattiği gibi 50 seneden fazla çoğu kişilerin bilmedeiği dedesindan öğrendiği tüm bilğiler Anişinabek mitoloji ve gelenekseleri hakkıindakı resimlerda kayd etti.  
       
    Kayadaki Resimler  
       
    Anişinabek kültüre göre mitoloji ve gelenekseleri hakkindaki resim yapmak yasaktir ve insanin ölüm sebep olacağını olarak bilinir. Kendi isteğinden değil, ruya gördüğün dolaydan resimler yaptığıni millete anlattı. Bazı kişiler onun ölmesini beklediler ve ölümediğinden sonra aynisi yapmaya kalktılar. Malesef bu kişiler cok para kazandilar sanat yaparak ve derin Şamanist fikirler girerek denge kaybettiler ve öldular Anişinabek kültüredaki dedikleri gibi. Değişik Kızılderili miletlerdan iyi niyetli kişiler Norval'dan sanat hakkinda der saldilar. Bu sanat dunya çapında sanat galerilede Woodlands art, Ormanlik Bölğeden Sanat olarak meşhur oldu.  
       
   

Kızılderili milletler arasında bu sanat Kızılderili tıp sanat olarak tanınır. Miskvavabik Animik Ontario'da bulunan kayalar uzerindeki resimlere görerek dedesinden Şamanizm oğrenerek. Dedesinin ona gösteriği bazı şeyler hakkında başka kimsede bilgiler kalmadılar. Miskvavabik Animik tum bunları resimlerda kayd etti.

Kızılderili milletler arasında çok kişiler Miskvavabik Animik ornek olarak aldilar. Kendi kulturlerda bulunan figurler cizdiler Miskvavabik Animikin tertibiyle. Bazi Sibiryali yerli kişilerda aynisi yaptılar.

 

 
   

Batı Sibiryada, çok huş ağaç varolan bölğedir. Oranin Sibiga yerli millettan Şaman Akkanat gibi, çok kişiler Kendi kulturlerda bulunan resim sekilleri çok benziyorlar Miskvavabik Animikin resim yapmaya sekil. Bunun sebep kulturlerin benzellikleridir, milletler aradaki kütür alişveriştan değil.

 
         
   

Desenler

   
   

 

   
   

Bu sanat Kızılderili milletler arasında Kızılderili tıp sanat olarak tanınır çünkü Miskvavabik Animik her şeyin içindekilere çizdi. Her şeyin içindekiler gösterdiği için Bazi kişiler bu sanata röntgen sanat diyorlar. Miskvavabik Animik şeyin içindekilere çizerek ruh yapimleri dedesinden öğrendiği Şamanizme ğöre çizdi.

Miskvavabik Animik'in çizdi şekil Batı ve Orta  Sibiriyada yerli Sibiryli halkta bulunuyor.

Batı Sibiriyada, Tomsk şehir bölgeden Şaman Akkanat yerli Sibiryali Sibirga millettan Miskvavabik Animik'in çizdiği şekilde sanat yapıyor. Şaman Akkanat Şamanizm hakkında tum bildikleri kendi atalardan öğrendiği.  Miskvavabik Animik'in sanatını 2006 yılında gördükten sonra bu sanatın Sibirya yerli sanatına benzediğini söyledi.

 
       
   

Sonuç

 
       
      Miskvavabik Animik'in yaptığı sanat ve tum Ormanlik bölgedeki Kızılderili sanat, çok derin manaları taşıyir. Bunu benzeyen Bati ve Orta Sibiryadaki ormanlik bölgelerdan yerli sanat derin manalarıda taşıyor. Binlerce sene eski olaylar tanıtıyorlar ve binlerce sene önce yasadığı insanlerin hayatlerını tanıtıyor.  Bu onları derin kültür değerlerin sahipleri olduğunu açikça gösterıyör.  
         
      Ayrıca Bakınız  
         
       
         
      Bağlantılar  
       
     
         
Geri Önsöz | Miskvavabik Animik | Kayadaki Resimler | Desenler | Bize Ulaşın  
      Her Hakkı Mahfuzdur © 2007 Miighan-Kurt .  
     
      Miighan Kurt Şirket 2001'dan Yerli topluluğun hizmetinde www.miigi.com
     

Miighan Kurt Sirket tarafindan hazırlanmış Ontario, Canada, Temmuz 1, 2007

Tüm Miighan Kurt Linkler

 

                      

 

 

Make your own free website on Tripod.com