Geri

Migiis Deniz Kabuklar

   
         
  Migiis deniz kabuklar, tropikal deniz salyangozudur. Beyaz tropikal deniz salyangozuların deniz kabuklere Anişinabek Kızılderililerin Migiis kelime ayni zamanda yıldız anlamınada geciyor. Anişinabek kültürde ve mitolojide Migiis deniz kabukler çok onemli yeri alıyorlar.  

 

Resim 1

 
    Bir Anişinabek mitolojik hikaye göre Orion yıldız takım gökte bulunan bir adamdır (Resim 1). Bir eliyle su samuru kurktan yapılmış çanta tutuyor. Obur eliyle çantasından çıkartmış yıldızlar dünyadaki hasta insanlara atıyor ve böylece onları iyleşiyor (Resimler 2 ve 3). Bu mitolojik hikaye dolaydan Anişinabek kamlarda gelincik kurk çantalar ve içinde dört Migiis deniz kabuk bulunuyor. Yeni Anişinabek bir kam başka Anişinabek bir kamdan bilgiler aldığı zaman ona sembol olarak gelincik kurk çantadan dört Migiis deniz kabuk atıyorlar.  

Resim 2

   
    Başka bir Anişinabek mitolojik hikaye göre Anişinabek millet Atlas okyanus sahilden Büyük Göller bölgesine giderken Migiis deniz kabuk benzeyen bir yıldız takip ederek yolu buldular.  

Resim 3

   
    Büyük Göller bölgesine bulunan Anişinabek Kızılderililer huş ağaç gövdesinden levhalarda şekiller cizerek bilgiler kayd ediyorlar. O şekillerde Migiis deniz kabuk şekil bulunuyor. Mesala böyle bir levhada yedi Migiis deniz kabuk şekil yedi seremoni temsil ediyor (Resim 4).      
    Anişinabek Kızılderililer Atlas okyanus sahilden Büyük okyanus sahile ulaşan yolu biliyordular. Kaplumbağa Ada’da (Kuzey Amerikada) Migiis deniz kabuklar sadeca Büyük okyanusda bulunuyor ve Anişinabek Kızılderililer Büyük okyanus Kuzey-Batı sahilde bulunan Kızılderililerle tuccaret yaparak Migiis deniz kabuklar aldılar.  

Resim 4

   
   

kaynak

 

   
     

 

 

 

 

 

 

       
Make your own free website on Tripod.com