Geri

ABD ve Kanada'da istediğiniz Kızıderili millet ve topluluk ulaşmak için burada tıklayın.

 

 

 

  KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI 1

Cuma 24 Nisan 2009   Yazan: Muhammed S Mercan

Kaplumbağa Ada Kuzey Amerikanın gerçek isimdir. Kristof Kolum'dan Atlas okynusunu geçtiği zaman Hindistana ulaştığını zannetti. Sonra Amerigo Vespucci İspanyollara Kaplumbağa Ada kıtasının Hindistan olmadığını söyledi ve Kaplumbağa Ada'ya Amerigo Vespucci isminden Amerika isim verildi.

İspanyollar, İnglizler, Fransızler, Holandalılar ve değişik ülkelerden Avrupalılar, Kaplumbağa Ada'da sümürgeler kurdular ve 500 sene boyunca Kızılderililere dünyanın tarihinde en büyük soykırım yaparak Kaplumbağa Ada'yı işgal ettiler.

ABD ve Kanada devletleri Kaplumbağa Ada Kızılderililerini toplu kamplara koydular. Avlamayı yasakladılar ve ava çıkanları yerinde öldürüyordular. Çadir kurmayı yasakladılar ve topluca ahıra benzeyen binalar içinde koydular. Kizilderili çocuklarini yatılı okullarina götürdular ve orada Kızılderili çocuklarini dovuyordular ve tecavuz ediyordular. Bu yatılı okullarda onbinlerce Kızılderili çocuk öldü. Bazı kızlar tecevazdan sonra hamileliktan öldü, bazısı dayak ve tecavuzdan öldü. Bazısı hastaliktan öldü. Bazısı kacarken öldüruldu. Kızılderililere dil ve kültür yasakladılar. ABD ve Kanada'da Vietnam savası dolaydan ve Kızılderili ve zencilerin haklarina direnen kişiler dolayından Kızılderiliere bir takım insan hakları verildi. Kızılderili çocuklarin yerleştirildiği en son yatılı okul 1996'da kapandı. Rezervasyon diye Kızılderiliere yapılmış ... devamı

 

KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI 2

Cumartesi 25 Nisan 2009   Yazan: Muhammed S Mercan

Kaplumbağa Ada isim gibi, Güney Amerikadaki Kızılderililer Amerikaya Abya Yala diyorlar. Kaplumbağa Ada Abya Yala'nın kuzeyi olarak görüyorlar. Mesoamerika Abya Yala'nin orta kısım olarak görüyorlar ve kalan Güney Amerikan'nın yeri Abya Yala'nın guney olarak görüyorlar. Abya Yala isim Abya Yala'nın Orta kısımda, Mesoameriak'da, bulunan Kuna Kızılderililerdan geliyor. Kuna dilde Abya Yala yaşıyan kıta demektir.

Kuzey Abya Yala'nın, Kaplumbağa Ada'nın, 10 iklim bölgele var. Bu iklim bölgelere göre 10 değişik Kızılderili kültürler var: Kuzey Kutup(Arktik), Yarı Arktik, Kuzey Doğu Ormanlik, Gıney Doğu Ormanlik, Düzlükleri, Ova, Havza, Güney Batı, Kuzey Batı Sahil ve Güney Batı Sahil. Her bölgede aynı kültürü yaşıyan değişik dile sahib farklı Kızılderili milletleri var.

Orta Abya Yala'nın 3 bölgeleri var: ... devamı

 

KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI 3

Pazar 26 Nisan 2009   Yazan: Muhammed S Mercan

Kızılderili milletler ve Kızılderili diller ve Kızılderili kültürler çoktur. Kızılderili milletler bir millet değil. Bütün Kızılderili milletleri bir milletten çeşitli kabilelerden geldiğini söylemak yanlışıtir. ABD'den Hollywood filimlerde göstermiş Kızılderililer uydurmuş Kızılderililer dir, gerçek degiller. Bütün Kızılderili milletleri Hollywood filimlerde gösterilmiş olarak inanmak yalana inanmaktır ve stereotip, kalıplaşmış yargı, yapmaktır.

Kaplumbağa Ada'da, Kuzey Amerikada, bulunan Kızılderililer rezervasyonlsar'da toplu kamp yaşamı geçirdiği için ve Kızılderilili çocuklar 1800'lerden 1996 kadara yatılı okullara  götürdüğü ve beyinleri yıkandığı için, çoğu Kızılderililer kendi diller bilmiyorlar ve kendi  kültürlerden uzaktır. Buna rağmen Kaplumbağa Ada'da, Kuzey Amerikada, bulunan Kızılderililerin devlet idareleri var, kurumları var ve büyük bir kısım kendi dillerini biliyorlar ve kültürleri koruyorlar. Bu şuurlu Kızılderilierin sayısı ... devamı

 

KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI 4

Kaplumbağa Ada'da, Kuzey Amerika'da, Kızılderili milletler kendi topraklarinda var olan insanın  ilk hatırladiği zamandan yaşadılar (Uluslararası terim time remembered). Meksika'da kırk bin sene eski insanların ayak izleri bulunuyor. ABD'de, Mohave çölde ve bazı mağaralarda bundan daha eski kamp ateşlerin kalıntılar bulunuyor.

Bering Boğaz teorisine göre insanlar 15 000 veya 20 000 sene önce Asyadan Bering Boğaz vasıtasıyle Kaplumbağa Ada'ya ... devamı

 

eskiden

şimdi

Kendinizi kandırmayın; direniş devam ediyor.

 

 

Edepleri

Kaplumbağa Ada Kuzey Amerikanın gerçek isimdir.

Avrupalılar 500 sene boyunca Kızılderililere dünyanın tarihinde en büyük soykırım yaptılar.

Kimsenin  kültürü, Kızılderili  kültürü dahil, su istimal etmez.

Düzlük bölgede Kızılderili milletlerin reis başlık giymek gibi Kızılderili  kültüre saygısızlik yapılmaz.

Hollywood filimlerden gibi Kızılderili olmayan şeyler Kızılderilirin söylemez.

Kızılderilerin rezervasyon ve yatılı okul  gerçeği kabul edilir ve hakları tanınır.

Farklı Kızılderili milletler çoktur ve çok eski ve zengin kültürleri var.

 
   

 

İMiighan-Kurt A Ş Tüm hakları mahfuzdur

 

 

   
Make your own free website on Tripod.com