O

Kızılderili - inuit -Türk Kıyafet Benzerlikleri

         
                     

Bir dönemde Avrupaliler gidiyordular onlardan uzak memeleketlere ve yerli insanlara arıştırıyordular. Afrikanin bazı yerlerda millet çıplak geziyordu. Avrupalilera bu çok ilgil çekti. Bundan sonra tum Avrupali olmayan kişilere ilkel olduğunu ve vahşi olduğunu gibi göstermeye çalıştılar. Kızılderili halk çıplak gezen vahşi olarak hala gösteriyorlar. Zamanımızda bu iş onlara bir az zor olur çunku bir çok Kızılderili profesorler, iş adam, politikaci, unlu aktor vs var. Bir Avrupa ulkede Kanada büyükelçi Ocibva Kızılderili adamiş. Meksika'da 1900'lerda Kızılderili Cumhur başkan vardi. Bolivia Cumhur başkan Evo Morales Aymara Kızılderilidir. Yinede Avrupaliler Kızılderililer vahsi yerliler olarak gostermeye çalışıyorlar. Kıyafetler gelince, Kızılderililer edepli giyorlar ciplak gezemiyorlar ve bayan Kızılderili kıyafetlerler saygın, terbiyeli, kıyafetlerdir. Kendi folklör kıyafet giyince, Kızılderili bayanler uzun etekler giyorlar. Bir çok gündüz kıyafet olarak uzun etekler giyorlar ve uzun kollar giyorlar. Eskiden çoğu başta mendil bağılıyordular, zamanımızda yinede bazı Kızılderili kadinlar başı bağlıyorlar. Sibiryali yerlilerda ve Kızılderili millettlerda ayni şeyler var. Sibiryali yerli halk'in bayanlar ne giyorlarsalar Kızılderili bayanlarda giyorlar. Sibiryali yerli gençlerde ne varsa Kızılderili gençlerde var. Yerlilerin dünyasi böyledir. Internet vasıtasıyle bu bilgiler kolayca isbatlıyabilinir.

   
Cree bayan 2007
         
                       

Kültürler gelince birleşik noktalar var. Sibiryali Yerli Kültür'un sahibleri var ve bu kültürun başka kültürlerdan etkilemiş sahiblerda var. Kızılderili Kültür sahiplerida var ve o kültür başka Avrupali kültürlerdan etkilenmkiş kültüre sahiplerda var. Diştan gelen şeylere bakmadan öz kültürleri bakınca, rahatça yerli Türk Kültür ve Kızılderili kültür arada bir çok birleşik nokta bulabiliriz.

Kıyafetler bakınca Kızılderili değişik milletlerda, inuitlerda ve Sibiryali Türklerda benzeri şeyler bulunur.

 
 

Dene kızlar 2007

   
 

 

 
                     

Değişik Kızılderili milletler değişik iklim bölgede yaşıyorlar. Her iklim bölgenin özel bir kültüru var ve bir bölgede değişik milletlerden yaşayan tum Kızılderilimiletler bölgedeki kültür paylaşiyorlar. Zamanimizda Kızılderililer değişik bölgelerdan evlendiği işin ve kendi bölgedeki Kültürler arada alış veriş yaptığı dolaydan çoğulerin giydiği folklör kıyafetleri bir bire benziyorlar. Guney-Bati'da kiyafteler farklidir ve Kuzey-Bati sahildeki kıyafet'da farklidir. Obur tum bölgelerda Düzlükler ve Ormanlik bölgeler gibi milletlerin folklör kıyafetleri bir bire benziyorlar.

 
         
                     

Kuzey Kutuptaki inuitler daha farkli kıyafet giyorlar; yinede onlarin kıyafette Kızılderililerin ve Sibiryali yerlilerin benzeri şeyleri var. Bir çok Türk kıyafet inuitlerin kıyafetine benziyor. Guney-Batı Kizilderiller hariç ve Orta Asya Türkler hariç her kesin kıyafetinde pileleri var. Ayni zamanda Guney-Batı Kızılderililerin motifler ve takılar çok benziyorlar Orta Asya Türklerin ve Anadolu Türklerin motiflere. Eskiden bazı Guney-Batı Kızılderililer kadinlar uzun etekler ve çarşaf gibi kumaş giyordular. Uzun etekler ve turkuaz ve gümüş takılar hala kulanıyorlar.

Guney-Batı Kızılderililer Orta Doğu Asyali halk gibi topraktan yapılmış evler ve topraktan yapılmış kupler ve yun kilimler kulanıyorlar. Düzlüklerdan ve Ormanliktan ve Ova'dan ve Havza'dan ve Yarı Arktik'tan Kızılderilili milletler Orta Asyali ve Sibiryali halk gibi yaışyorlar. Deridan çadir yapıyorlar ve ağaçlerdan yaşamak için daha kalıcı yerler yapıyorlar, Türklerin iki çeşit yirta gibi ve Sibirali kum çadırlar gibi. Bu yaşama şekil benzelikleri kıyafete görünüyor. Kıyafetler ayni malzemelerdan yapılıyor ve ayni çeşit modeldandir ve ayni sekilde süslenilir.

   
Cree 1950
                   
 
                      Guney-Batı Kızılderililerin 1910 Resimleri          
 
                               
 
                      Guney-Bati Kızılderililer Bugün          
 
                      Kıyafetlerda pileler bulunmuyor fakat Türk desenlere benzeyen desenler bulunuyor        

Anadoludaki bayan gümüş kemerlere benzeyen Guney-Batı Kızılderili Konça gümüş kemer

 
 
                               
 
 
                      inuit Kuzey Kutup'taki Millet          

Kıyafetlerda pileleri var

 

                   
 
                      Sibiryalilar

Kıyafetlerda pileler var ve inuitdaki gibi giyimde bakir levhalar kulanilir

 

 

 

Evenk Millet

 

Saha Saman

 

kiz Kanada inuit başlikla

 
  (yukardaki kiz yerli degil)
 
                             
       

Kamçatka

 
 
                           

Saha

 

Yabanci etkisinden Saha ve Tuva Türklerin bazileri kendi kültür'da bulunmayan desenler hatta Kızılderili Kültürda bulunmayan ve inuit kültürda bulunmayan desenler ekliyorlar. Sag tarafta kizin kıyafet ornektir.

   
 
 
                      Kuzey-Bati Sahil

Çilkat' battaniye sahipleri

Battaniyelerin pileleri var

 

         
 
                             

   
 
                              Deniz kabugu dugmelerden desen yapilan battaniyeler >

< Sedir ağaç kabuktan yapilmis kıyafetler

 

   
 
                            Kuzey-Batı Sahildaki

bir çeşit kıyafet daha

     
 
 
                      Sibiryali Desenler          
 
                      Sibiryali Şaman Kıyafetler  

 

       
 
                            Yukardaki ve onun yanindaki Şaman kıyafet ornekleri kıyafettin alt tarafta ve kollerda pileler var.   Sagdaki Kızılderili zil kıyafet (jingle dress) ustune koniler dikiliyorlar ve hereket ettigi zaman koniler ses yapiyorlar. Yukardaki Sibiryali Şama kıyafetlerdaki ayni koniler var ve ayni iş goruyorlar.

 

   
 
                      Düzlükler Bölgeden  Bayan Kıyafetler  

 

       
 
                                 
 
                                 
                tum aksesuarlarla  
 
                    Erkek Kıyafet Çeşit  

 

Erkek Çeşit kıyafet kumastan yapilmis var ve pireler ve desenler uzere eklenebilir fakat ekekler kemik boncuk zirhler giydigi zaman desenler ve kıyafet ustune dikmis esya sinede zirhtaki yere olmiyorlar.

                   
                                 
                tum aksesuarlarla  
                   
Kumaş Kıyafet Çeşit

 

Sagdaki resimde kumastan yapilmis Kızılderili kiz kıyafet gorunuyor. Bu kıyafetin iki cesittir. Birisi ziller var olan ve ikincisi atkiyle beraber giden olan (inglizcede: jingle dance dress, shawl dance dress). ikiside pileler yok, omuzdan ayak kadara uzunlerdir ve ustunde dikilmis desenleri var. 
                   
                    Makizin Kumaştan yapilmış Kızılderili kiz  kıyafetle beraber mokasinler yerine, bot mokasinler geliyorlar. Mokasinlerin Anişinabek dildeki isim Makizin dir.
           
                      Ayrıca Bakınız      
                    Dış Bağlantılar

 

 
 

h

   
       

Yukardaki tum resimler hakkı mahfuzdur ve Miighan-Kurt Aş. ait değiller, kulanmasi için sahibine izin almamaliydi.

                     

Miighan Kurt Şirket 2001'dan Yerli topluluğun hizmetinde www.miigi.com

Miighan Kurt Sirket tarafından hazırlanmış Ontario, Canada, Temmuz 5, 2007

Tüm Miighan Kurt Linkler

 

 

 

 
Make your own free website on Tripod.com